12 Marca 2024

Izba rozliczeniowa KDPW_CCP wyróżniona Diamentem Forbesa 2024

Izba rozliczeniowa KDPW_CCP wyróżniona Diamentem Forbesa 2024 - KDPW_CCP
KDPW_CCP otrzymała tytuł Diamentu Forbesa 2024 w kategorii firm o poziomie przychodów ze sprzedaży w przedziale od 50 do 250 mln zł w województwie mazowieckim. Prezes KDPW_CCP Maciej Trybuchowski odebrał wyróżnienie podczas uroczystej gali, która miała miejsce 11 marca br. w Warszawie.

W tym roku szesnasty już raz redakcja magazynu Forbes publikuje zestawienie diamentów, czyli najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce.

Konkurencja była spora. W regionie mazowieckim zarejestrowanych jest ponad 19 proc. krajowych przedsiębiorstw. Tu także jest najwięcej diamentowych firm, które stanowią 21,4 proc. wszystkich przedsiębiorstw z listy Forbesa.

Izba rozliczeniowa KDPW_CCP – spółka wydzielona ze struktur Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych – swoją działalność rozpoczęła 1 lipca 2011 roku. Jej głównym zadaniem jest rozliczanie transakcji zawieranych w obrocie zorganizowanym oraz na rynku OTC, jak również prowadzenie systemu gwarantowania płynności rozliczeń oraz zgłaszanie derywatów do repozytorium transakcji. Spółka KDPW_CCP pełni funkcję izby rozliczeniowej, opierając się na modelu tzw. centralnego kontrahenta (ang. central counterparty – CCP).

Działalność izby rozliczeniowej typu CCP znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa na ryku finansowy. Warto nadmienić, że uczestnikami rozliczeniowymi KDPW_CCP w obszarze obrotu zorganizowanego jest 16 największych banków, a w obszarze OTC – 14. KDPW_CCP jest częścią Grupy KDPW, w skład której obok izby rozliczeniowej wchodzi także Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, który od 30 lat zapewnia pakiet nowoczesnych usług podmiotom operującym na rynku finansowym: bankom, domom maklerskim, TFI, OFE, emitentom papierów wartościowych, przedsiębiorcom.

Więcej informacji na stronie Forbesa