12 Czerwca 2024

Debata o przyszłości rynku kapitałowego w Polsce podczas EKF w Sopocie

Debata o przyszłości rynku kapitałowego w Polsce podczas EKF w Sopocie - KDPW_CCP
Za nami kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Sopocie. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz izba rozliczeniowa KDPW_CCP były partnerami wydarzenia oraz organizatorami debaty „Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki w kontekście trendów europejskich”.

Temat cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem gości Kongresu oraz wywołał żywą dyskusję wśród prelegentów.

Uczestnicy zastanawiali się przede wszystkim, w jaki sposób zachęcić kapitał, aby mocniej inwestował w Polsce. - Musimy wzmacniać polską gospodarkę poprzez wzmocnienie rynku kapitałowego. To wymaga pracy, ale jest zgoda wszystkich podmiotów zainteresowanych rozwojem kraju – powiedział Maciej Trybuchowski, prezes KDPW i KDPW_CCP.
Prelegenci przyznali, że konieczne będzie wzmocnienie i otwarcie się na rynki kapitałowe. Konieczne jest także wpisanie rodzimego rynku kapitałowego do ekosystemów rynków i giełd w Unii Europejskiej w ramach Unii Rynków Kapitałowych.

Podczas panelu rozmawiano także, jak zwiększyć atrakcyjność naszego rynku na globalnej mapie inwestycyjnej dla zagranicznych inwestorów. Dyskutanci zgodnie przyznali, że Polska zyskuje dzięki zaawansowaniu technologicznemu. Innowacyjne rozwiązania, które stosowane są nad Wisłą są naszym atutem.

Serdecznie dziękujemy gościom debaty, a w szczególności prelegentom, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w dyskusji. A byli z nami:
 
  • Tomasz Bardziłowski - Prezes Zarządu, Giełda Papierów Wartościowych
  • Piotr Koziński - Dyrektor Zarządzający Pionem Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym, Komisja Nadzoru Finansowego
  • Waldemar Markiewicz - Prezes Zarządu, Izba Domów Maklerskich
  • Małgorzata Rusewicz - Prezes Zarządu, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami
  • Grzegorz Zawada - Dyrektor BM PKO BP

Specjalne podziękowania składamy także na ręce moderatora, którym był Tomasz Prusek – Prezes Zarządu Fundacji Przyjazny Kraj.

Poniżej zamieszczamy linki do relacji z debaty oraz wywiadów z prezesem Maciejem Trybuchowskim:
https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/ekf-2024-rozwoj-polski-wymaga-wzmocnienia-rynku-kapitalowego https://www.bankier.pl/tv/gospodarka/na-pokach-giedowych-brakuje-swiezego-chleba-jak-zdynamizowac-rynek-7926/ https://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/3610783,polska-powinna-aktywnie-proponowac-rozwiazania-ws--unii-rynkow-kapitalowych---debata