Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę

Odwiedź nas:

Portal danych GK KDPW: wdrożenie API oraz udostępnienie kolejnych 6 raportów płatnych

16 maja 2022 r. w Portalu danych wdrożona została funkcjonalność umożliwiająca zakup danych za pomocą interfejsu API. Uruchomiono również 6 nowych raportów płatnych.

Odpowiadając na zapotrzebowanie zgłaszane przez uczestników rynku kapitałowego na dostęp do danych referencyjnych i statystycznych, w dniu 16 maja 2022 r. uruchomionych zostało 6 nowych raportów (przyporządkowanych do pakietów):
  • Operacje rozrachowane w KDPW w podziale na rynek - pakiet V (nowy pakiet);
  • Rejestracje papierów wykonane przez Agenta emisji - pakiet V;
  • Instrukcje rozliczone przez KDPW CCP z rynku kasowego i pochodnego. - pakiet I;
  • Przyjęcie instrumentów do KDPW - pakiet IV;
  • Wycofanie instrumentów z KDPW - pakiet IV;
  • Zbiorcza lista instrumentów finansowych - pakiet V.
Funkcjonalność API jest zgodna ze standardem Open API. Dostęp do danych za pośrednictwem API jest dodatkową opcją dostępną w ramach subskrypcji. Można ją zamawiać przy tworzeniu nowej subskrypcji, jak również dodać do już aktywnej. Pobieranie danych przez API możliwe jest dla zakresu danych (pakietów), do którego dany klient ma dostęp w ramach subskrypcji płatnych.

Kwestie techniczne dot. API opublikowane zostały na Portalu danych w zakładce dedykowanej dla deweloperów. Zamieszczono tam specyfikację standardu Open API, który pozwala na zbudowanie zautomatyzowanego, programistycznego dostępu do odpłatnych danych referencyjnych i statystycznych.

Na koniec czerwca 2022 r. planowane jest przeniesienie na Portal danych: raportów publicznych TR SFTR, raportów publicznych TR EMIR oraz Rejestru Zobowiązań Emitentów.

Portal danych GK KDPW został uruchomiony 3 lutego 2021 roku, początkowo z 7 raportami statystycznymi i jest sukcesywnie wzbogacany o kolejne zestawy danych. W portalu dostępne są zarówno raporty płatne, jak i dane bezpłatne. Docelowo w ramach Portalu danych prezentowane będą wszystkie dane statystyczne dotyczące działalności GK KDPW, prezentowane dotychczas w różnych częściach serwisów internetowych KDPW i KDPW_CCP. Ułatwi to ich wyszukiwanie oraz korzystanie z nich do celów analitycznych.