Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę

NASDAQ-OMX dostarczy dla KDPW_CCP moduł do zarządzania ryzkiem i rozliczania transakcji z rynku międzybankowego (OTC). Firmy podpisały oficjalną umowę w tej sprawie 3 lutego br. Zgodnie z umową, NASDAQ OMX dostarczy dla KDPW_CCP swój produkt Sentinel Risk Manager służący do obsługi pełnego cyklu transakcji oraz wymogów w zakresie zarządzania ryzykiem w obszarze rozliczeń instrumentów będących w obrocie poza rynkiem regulowanym (OTC). W izbie rozliczeniowej KDPW_CCP trwają aktualnie prace nad stworzeniem usługi rozliczania derywatów z rynku OTC i transakcji repo. Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac będzie ona dostępna od początku 2013 roku.

KDPW_CCP, wspólnie z największymi polskim bankami, pracuje nad modelem rozliczeń i gwarantowania transakcji zawieranych na rynku derywatów OTC. Toczące się w Komisji Europejskiej prace nad regulacjami dotyczącymi tego typu transakcji przewidują, że od 1 stycznia 2013 roku będą one musiały być rozliczane poprzez izby rozliczeniowe typu CCP.

- Wybór NASDAQ-OMX wynika z dokładnej oceny dostawców technologii. Dzięki współpracy z globalnym dostawcą, który współpracuje z największymi izbami rozliczeniowymi na świecie, skorzystamy z bogatego doświadczenia naszych partnerów z NASDAQ-OMX i opracujemy najbardziej optymalny na potrzeby naszego rynku model rozliczeń i zarządzania ryzykiem – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW_CCP.

- NASDAQ-OMX zaoferował nam produkt, który pozwoli w łatwy sposób zintegrować go z systemem depozytowo-rozliczeniowym kdpw_stream i jego funkcjonalnościami, jak na przykład rejestrem zabezpieczeń, czy modułem Funduszu Rozliczeniowego oraz z całą infrastrukturą IT, w tym systemem ERP – powiedział Sławomir Panasiuk, Wiceprezes Zarządu KDPW_CCP. 


O usłudze rozliczania transakcji z rynku OTC

Projekt rozliczania i gwarantowania transakcji zawieranych na rynku OTC na instrumentach pochodnych ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa rozliczania transakcji zawieranych poza rynkiem zorganizowanym. – Rozwiązanie, nad którym pracujemy w KDPW_CCP, posiłkując się przy tym technologią globalnego dostawcy NASADQ-OMX, jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania uczestników rynku, ale także na propozycje regulacji Komisji Europejskiej. KDPW_CCP będzie gotowe do oferowania takiej usługi już w momencie wejścia w życie unijnych przepisów – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW_CCP.

Uporządkowanie struktury rynku OTC dzięki prowadzeniu rozliczeń przez CCP

ccp.png


Źródło: Opracowanie własne

Innym wymogiem proponowanych regulacji jest obowiązek raportowania transakcji OTC do centralnych repozytoriów transakcji. Grupa KDPW będzie oferowała również obsługę tej funkcjonalności.

Od samego początku wszystkie transakcje z rynku OTC rozliczane w KDPW_CCP będą objęte trójstopniowym systemem gwarantowania rozliczeń, zgodnie z projektowanymi regulacjami oraz międzynarodowymi standardami.

Więcej informacji:

Dariusz Marszałek

Tel.: +48 22 537 91 29

Kom.: +48 605 969 626

Email: dariusz.marszalek@kdpw.pl

 

Monika Przyborska

Tel.: +48 22 537 93 53

Kom.: +48 606 976 392

Email: monika.przyborska@kdpw.pl

Ostatnia aktualizacja: 26-04-2012 Do góry